עבירות סמים

עבירות סמים כאשר הכוונה בעיקר לעבירות סמים המכונים "סמים קלים" דוגמת (קנביס מריחואנה, חשיש), הינו תחום לא מבוטל, בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים. עבירות סמים אלו לרוב הינם עבירות "חשיפה" –שרובן נחשפות ע"פ מידע.

בעבירות סמים שני הצדדים שותפים לעסקה ומקבלים תמורה ממנה, ולכן אין לרב מתלונן או קורבן שיגיש תלונה בתחום עבירות סמים.
לכן, בעבירות אלו המשטרה נעזרת במערך מודיעיני רחב ויעיל, וזאת כדי לאסוף ראיות נגד המשתמשים בסמים, סוחרי סמים ומייבאי הסמים השונים, ולהביאם לדין.

מערכת אכיפת החוק השופטים וגם התובעים מהפרקליטויות, מודעים לנזקים האמיתיים מהשימוש בסמים, כאשר קיים שוני בין הענישה בגין עבירות סמים בשימוש עצמי בסמים מסוג קנאביס וחשיש שהינה מקלה יותר לבין עבירות סמים קשים בגין שימוש עצמי או עבירות סמים בסמים קשים (קוקאין או (LSD מאידך, תקים פליליים בעבירות סמים, אפילו סמים קלים, מלמדים לא פעם על מעורבות חמורה בפשיעה, תפקידו של עורך דין פלילי חייב לבחון כל מקרה לגופו שהחשוד/הנאשם, ובמידה ומדובר באדם נורמטיבי ותורם לחברה, ועבירות סמים בגין שימוש עצמי בסם הינה הסטייה היחידה בחייו להציג תמונה זו בפני בית המשפט.

כאמור, במידה שמדובר באדם שחי חיים נורמטיבים וחיובים בדרך כלל, הענישה על עבירות סמים קלה ביותר והמערכת מסתפקת בטיפול שנועד למנוע את הישנות העבירות סמים בלבד.

שימוש לצריכה עצמית/סחר

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מאסר של עד 3 שנים על עבירות סמים של החזקה ושימוש בסם מסוכן. מה נחשב על פי הפקודה כשימוש עצמי: קנאביס – 15 גרם; חשיש – 15 גרם; קוקאין – 0.3 גרם.

כאשר זו כמות החומר הנתפסת אצל החשוד, החזקה הינה כי השימוש הינו שימוש עצמי, ואם התביעה טוענת כי מדובר בעבירות סחר בסמים, עליה נטל ההוכחה. ואולם, אם כמות החומר הינה מעל זו המצוינת לעיל, החזקה הינה שמדובר בכמות שאינה לצריכה עצמית, ועל החשוד או הנאשם להפריך הנחה זו. כאשר, הפקודה קובעת עונש מאסר של עד 20 שנים על עבירות סמים של ייצור, הכנה, הפקה, יצוא, יבוא ומסחר.

מי שבית משפט הרשיעו על עבירות סמים בגין סחר בסמים ייתכן ויחולט רכושו כחלק ממרכיבי העונש, כאשר מדובר ברכוש ששימש או ייעד לשמש כאמצעי לביצוע עבירות סמים, וכן רכוש שהושג – במישרין או בעקיפין – מהתגמולים על עבירות סמים. סנקציות נוספות פסילת רשיון נהיגה, ושלילת החזקת דרכון.